symulator-kredytowy.pl
r e k l a m a icon
Szanowny użytkowniku. Polecamy dodać tę stronę do swoich ulubionych/zakładek. Dodaj

Czy kredyt hipoteczny jest uczciwy.

aka "Brunet wieczorową porą"Wyobraź sobie, że wygrałeś gdzieś na loterii 250 000 zł.
Dodatkowo jesteś już ustawiony w życiu, na tyle że nie potrzebujesz tych pieniędzy wydawać. Taka, prawdziwie wolna gotówka.

Pewnego wieczoru przychodzi do Ciebie kolega, który jest brunetem i pyta:
- Słuchaj, chcemy z żoną kupić mieszkanie, ale musimy wziąć kredyt, a wiesz jak te banki strasznie zdzierają. Może byś nam pożyczył pieniądze na parę lat, może 20? Prześpij się z tym.


Zaczynasz więc myśleć i analizować temat:
- hmm
- właściwie to pieniądze nie będą mi na nic konkretnego potrzebne;
- ale przecież chciałem włożyć je na lokatę, która przy obecnych stopach procentowych daje około 4-5 %, co przynosi corocznie około 12 000 zł, czyli 1 000 zł miesięcznie;
- hmm
- sprawdzę jeszcze, jak to będzie wyglądało w symulatorze kredytowym ;)
- ok, właściwie to mogę brunetowi pożyczyć tę kasę na taki sam procent, tylko dołożę mu małą marżę 1-2%, bo wiadomo że trochę większe ryzyko niż na lokacie.


Brunet usłyszawszy Twoją ofertę, włączył również symulator kredytowy i porównał ją z bankami... Stwierdził oczywiście, że warunki są bardzo zbliżone. W obu przypadkach rata była na poziomie 1 800 zł (20 lat), gdyż doszła jeszcze spłata samego pożyczonego kapitału. Kolega nazwał więc Ciebie, również zwykłym zdziertusem.

Wniosek z tej opowieści jest właśnie taki, że kredyty hipoteczne wbrew obiegowym opiniom są zadziwiająco uczciwe. Myślę, że sam byś ich taniej nie udzielił. Są właściwie najlepszymi kredytami jakie istnieją. No może oprócz tych z dopłatami państwowymi, typu rodzina na swoim, czy kredyty studenckie. Ale to już temat na inną przypowieść.

© www.symulator-kredytowy.pl